+421 915 805 497
Pondělí - pátek od 8:00 do 16:00 hod
Menu

zelezo-vo-vodeŽelezitá voda je problémem mnoha domácnosti. Podle statistik jde o druhý nejčastější problém v studničních vodách, a to hned po vodním kameni. Samotné železo, protože se přirozeně nachází ve značném množství iv lidském těle, není nijak extra škodlivé pro zdraví člověka. Problém železa ve vodě představuje hlavně změna senzorických vlastností vody, tedy chuti, vůně a barvy. Snadno tak můžete předvídat, že se ve vodě nachází železo ve větší míře – potvrdit, případně vyvrátit, můžeme tento předpoklad prostřednictvím rozboru vody, kterým určíme přesnou hodnoty železa a manganu ve vodě.

Jaké problémy železo a mangan ve vodě způsobují?

Největší problém je hrdzotvorný hydroxid železitý, který se ve vodě sice nevyskytuje, ale vzniká v momentě, kdy se železitá voda dostane do kontaktu s kyslíkem. To způsobuje nežádoucí korozi, tedy rez na spotřebičích a bílé technice. Podobně jako při vodním kameni, který způsobuje tvrdá voda, představují nánosy rzi na vyhřívací technice enormní zvýšení nákladů na provoz. Rovněž je možné zpozorovat železitou vodu například po praní, kdy zanechává výrazné skrvny hlavně na bílém prádle. Výsadou železa je, že ve vodě se většinou vyskytuje spolu s manganem a rovněž působí jako živná půda pro vznik bakterií ve vodě. Mangan ve vodě podobně jako železo zanechává až černé skvrny na sanitární technice, případně prádle. V menším množství způsobuje i mastné, olejové skvrny, například ve vaně.

Železo vo vodeStanovené limity pro železo a mangan ve vodě

Pro množství nežádoucích látek, které se ve vodě mohou nacházet a ohrožovat naše zdraví nebo spotřebiče, topné zařízení a podobně, je podle nařízení vlády ČR stanoven určitý limit. Výjimkou není ani železo a mangan, pro které platí norma:

ŽELEZO (Fe) – max. 0,2 mg/l v pitné vodě,

MANGAN (Mn) – max. 0,05 mg/l v pitné vodě.

.

Jako problém se železem a manganem ve vodě řešit?

Železo a mangan ve vodě představují jeden z největších problémů, se kterým se při úpravě vody setkáváme. Filtrace a úplné odstranění těchto látek z vody bývá složitým a nákladným procesem. Na řešení tohoto problému používáme filtrační zařízení, které jsou montovány na vstupu vody do objektu a slouží k centrální odželeznění/odmangánení vody. V případě, že se ve vodě nacházejí ve větším množství zmíněné látky a současně je voda tvrdá, je možné použít zařízení se speciální směsí, která se postará o odstranění železa, manganu a zároveň vodu změkčí. Přečtěte si více o tom, jaké jsou možnosti filtrace železa a manganu ve vodě, případně, jak odželezňovač vody funguje.

 

Hoďte váš problém s vodou na nás!

Máte problém s vodou a potřebujete radu od odborníků? Neváhejte nás kontaktovat.
Najdeme pro Vás nejlepší řešení.

Chcete poradiť ihneď? 0915 805 497

Budeme Vás kontaktovať len raz a len v čase 8:00 - 17:00 h.
Vaše údaje budú v bezpečí.