+421 915 805 497
Pondělí - pátek od 8:00 do 16:00 hod
Menu

Katex změkčuje vodu a má schopnost odstranit vápník a hořčíkJak změkčit tvrdou vodu? Na tento problém existuje jednoduché a přitom 100% účinné řešení – zmäčkovač vody. Jde o efektivní filtr na vodu, který z vody odstraní vápník a hořčík, tedy látky vytvářející vodní kámen, a ty následně nahradí neškodným sodíkem. Díky tomu úplně zabrání tvorbě vodního kamene.

Centrální řešení pomocí chemické iónovýmeny – změkčovače vody

Změkčovače vody se montují na centrální přívod vody do objektu. Tam do filtru vstupuje tvrdá voda, která prochází směsí zvanou KATEX. Ta se nachází uvnitř změkčovače a má schopnost odstranit vápník a hořčík. Tato směs po určitých stovkách, případně tisících, změkčené vody ztratí svou schopnost iónovýmeny a je třeba ji zregenerovat slanou vodou. Všechny naše změkčovače vody jsou plnoautomatické a sami vědí, kdy mají regeneraci spustit. Z toho vyplývá i jediná, ale zároveň velmi důležitá údržba centrálních změkčovačů vody, a to pravidelné dosypávání tabletování soli.

Jaké výhody představuje použití změkčovače vody?

  • zvýšení kvality vody,
  • ochrana a prodloužená životnost spotřebičů (pračka, kávovar, myčka nádobí), vodovodních batérií, bojlerů…
  • úspora elektrické energie při topných zařízeních,
  • efektivnější praní, úspora čisticích a pracích prostředků, jemné a hebké prádlo,
  • hezčí vzhled pokožky, hedvábně lesklé vlasy.

Centrální řešení pomocí fyzikálních procesů – změkčovače vodyFilter na vodní kámen

Další méně známou a hlavně ekologickou formou změkčení pro úpravu tvrdé vody jsou přístroje maiCat. Ve skutečnosti však nejde o změkčovače vody, protože ty jak je výše zmíněno odstraňují z vody vápník a hořčík. Tím pádem snižují tvrdost vody, změkčují vodu. Systémy maiCat však tuto tvrdost vody nijak neovlivní. Díky speciální náplni dokáží zabránit tvorbě vodního kamene, to znamená, že při použití systémů maiCat už nebudete trpět nánosy vodního kamene, avšak voda může nadále zanechávat jemný, bílý povlak.

Při použití katalytických změkčovačů vody maiCat je sice účinnost menší, ale na druhé straně jde o ekologičtější formu řešení problému s vodním kamenem, protože funguje na fyzikálním principu. Není tedy nutná žádná další péči o zařízení, dosypávání soli a dokonce ani elektrická energie, z čehož vyplývají nulové náklady na provoz. Vyberte si ty správné vodní filtry pro úpravu tvrdé vody.


Lokální řešení pomocí reverzní osmózy nebo vodního filtru s polyfosfátůmReverzná osmóza Aquatip Mini

Pokud nedisponujete dostatečnými finančními prostředky, případně potřebujete vodní kámen vyřešit jen lokálně, existují ještě dvě možnosti:

První je reverzní osmóza – je to malý kuchyňský filtr s velmi jemnou membránou, který přímo zachytí všechny nečistoty, bakterie, chlór a další škodlivé látky spolu s vodním kamenem, který následně vypustí do odpadu. V podstatě propouští pouze molekuly vody H2O, takže je její produktem skutečné čistá voda. Tento vodní filtr se montuje přímo pod kuchyňský dřez a při používání vody z reverzní osmózy už nebudete mít další problémy s vodním kamenem při vaření (konvice, kávovar…).

Rovněž existují malé, polyfosfátové filtry, které se můžou umístit před pračku, případně myčku. Voda v nich protéká přes speciální náplň tvořenou polyfosfátovými krystaly, které se postupně rozpouštějí a brání vzniku vodního kamene na topných spirálách a kovových površích spotřebičů. Takový proces však probíhá jen pár měsíců, následně ztratí svou účinnost.

V případě tvrdé vody závisí cena úpravy vody od několika faktorech – především od toho, jaké zařízení bude na úpravu vody použité. Problematiku výběru vhodného filtru na změkčení vody a od všeho se samotný výběr odvíjí, se dočtete v článku na blogu.