+421 915 805 497
Pondělí - pátek od 8:00 do 16:00 hod
Menu

Tvrdá voda představuje problém, kterým trpí až 90% domácností na Slovensku a v Čechách. Taková voda obsahuje zvýšené hodnoty dvou prvků, a to vápniku a horčíku. Na základě obsahu aniontů kyselin rozlišujeme přechodnou a trvalou tvrdost vody, které spolu tvoří celkovou tvrdost vody. Přechodná, resp. uhličitanová tvrdost vody je zapříčiněna rozpuštěným hydrogenuhličitanem hořečnatým a vápenatým, který se při procesu ohřevu vody rozkládá na oxid uhličtý a uhličitan vápenatý.

Tvrdá voda – proč vzniká a co způsobuje?

Co je tvrdá voda?Protékaním tvrdé vody, či její zahříváním se tedy z těchto prvků vytváří notoricky známý vodní kámen. Ten se postupně usadí všude tam, kde tato voda přeteče. Následně způsobuje problémy, které zná téměř každá domácnost v Čechách. Vodní kámen poznáte podle charakteristické bílé barby, v ojedinělých případech může být zabarven do žluta, případně do hněda. Jeho usazeniny najdete všude tam, kde protéká tvrdá voda. To znamená v bojleru, v pračce, v konvici, ve sprchovém koutu, na záchodě nebo v kávovaru. V případě tvrdé vody je tedy více než nutná její úprava.

Konkrétněji můžeme říci, že tvrdá voda snižuje účinnost pračky v průměru až o 30%. Nejvíce ohroženými jsou však topní tělesá rôzneho druhu. Zde se s usazováním vodního kamene rapidně snižuje životnost zařízení a také přímo úměrně narůstají náklady na provoz. Rozdíl mezi měkkou a tvrdou vodou poznáte i při sprchování nebo praní, protože tvrdá voda vyžaduje někdy až dvojnásobně větší množství aviváže, případně jiných pracích prostředků k dosažení téhož efektu.

Nemluvě o tom, že při praní tvrdou vodou zůstává prádlo nedokonalé oprané, případně ztvrdlé. Při sprchování, zejména u žen lze zpozorovat razantní rozdíl v mytí vlasů. Používání tvrdé vody má negativní vliv i na zdraví, nevhodnou je zejména pro lidi s citlivou pokožkou, neboť hrozí její vysoušení a podráždění.

Nevýhody tvrdé vody:

  • zvýšené náklady při topných tělesech,
  • nízká životnost spotrebičů, případně neuznané reklamace,
  • zanášení nánosů vodního kamene na vodní armatuře (sprchové kouty, vana, WC..),
  • zničí lesklý povrch na vodovodních bateriích,
  • vyšší náklady na čisticí prostředky,
  • suchá pokožka a vlasy, vysušují se, případně se až lámou,
  • nízká účinnost saponátů rozpuštěných v tvrdé vode.

Mapa tvrdosti vody v České republice

Jak jsme uváděli výše, tvrdá voda trápí většinu českých domácností. Na následující mapě můžete vidět, ve kterých krajích našeho území je tvrdost vody nejvyšší.

Mapa tvrdosti vody v České republice

Stupnice tvrdosti vody

Stupnice tvrdosti vody

Měření tvrdosti vody

Chcete zjistit, jakou tvrdou vodu máte? Při obecním vodovodu vám tuto informaci poskytnou vodárny a při vlastním zdroji si můžete provést rozbor vody, případně její analýzu nebo jen obecné měření tvrdosti vody pomocí německých kapek. V rozborech vody nájdete tvrdost vody v jednotkách mmol/l. Při změkčovačech vody a úpravě vody se používají praktičtější německé stupně, které se označují °dH. Poměr mezi těmito jednotkami je 1 mmol/l = 5,6 °dH. V praxi se vodní kámen začíná vytvářet již od 7 až 8 německých stupňů. Tvrdost vody jsme popisovali i na našem blogu.

Hoďte váš problém s vodou na nás!

Máte problém s vodou a potřebujete radu od odborníků? Neváhejte nás kontaktovat.
Najdeme pro Vás nejlepší řešení.

Chcete poradiť ihneď? 0915 805 497

Budeme Vás kontaktovať len raz a len v čase 8:00 - 17:00 h.
Vaše údaje budú v bezpečí.

Jste firma?

Potřebujete zajistit úpravu vody pro činnost své firmy? Využijte naše zkušenosti. Připravíme Vám cenovou nabídku přesně podle požadavků s cenou, jakou očekáváte.