+421 915 805 497
Pondělí - pátek od 8:00 do 16:00 hod
Menu

Dusičnany a dusitany ve voděNa spolehlivé odstranění dusičnanů a dusitanů ve vodě existuje několik druhů filtrů – který z nich je vhodné použít se odvíjí od toho, zda jde o odstranění dusičnanů z vody centrálně nebo jen v pitné vodě. Při komplexní filtraci doporučujeme použít filtry se silně bazickou směsí Anex, které se montují na centrální přívod vody a upravují tak vodu v celém objektu. V případě, že jde jen o úpravu pitné vody, ideálním řešením je filtr na bázi reverzní osmózy.

Dusičnany představují bezbarvé látky bez zápachu a chuti, které jsou velmi stabilní a snadno rozpustné ve vodě (na základě toho jednoduše kolují s vodou a mohou migrovat i na míle od svého zdroje). Zdrojem dusičnanů v pitné vodě může být používání umělých hnojiv ve velké míře a nesprávné zacházení s nimi, živočišný odpad, prosakuje ze septiků, žump a podobně.

 Filtr na dusičnany - schémaJak filtry na dusičnany a dusitany fungují?

V případě filtrů na dusičnany a dusitany, které se instalují na centrální přívod vody a odstraňují tak tyto látky v celém objektu, jde o speciální anexovou směs uvnitř zařízení. Její funkcí je zachycovat ionty dusičnanů (NO3) a dusitanů (NO2) a zaměňovat je za ionty jiných látek neškodných solí, které pro člověka nepředstavují nebezpečí a jejich hodnoty ve vodě nejsou limitovány. Anexovou pryskyřice vyžaduje po určitém čase regeneraci, kterou je možné prostřednictvím elektronického systému jednoduše nastavit – uvnitř zařízení je propláchnuta solným roztokem, díky čemuž opět získává své schopnosti a je tak připravena k dalšímu použití. Životnost anexovou směsi ve filtračním zařízení je přibližně 10 let.

Kdy je takový filtr nutný?

Podle nařízení vlády ČR je limitní hodnotou dusičnanů v pitné vodě 50 mg/l, pro děti jen 10 mg/l. Pro dusitany je stanovena hranice mnohem přísnější, limit dusitanů v pitné vodě je 0,5 mg/l, pro děti jen 0,1 mg/l. V případě zvýšených hodnot těchto látek je potřebný filtr na dusičnany ve vodě, který je účinně a spolehlivě odfiltruje a zaručí tak bezpečné používání vaší vody.

Všechny naše filtrace vám zaručeně dodají vodu, která bude vhodná nejen pro vás, ale i pro vaše děti. V případě, že máte vlastní zdroj vody a nevíte, jaké množství dusičnanů, dusitanů, železa, manganu či jiných látek je ve vaší vodě obsaženo, nechte si u nás provést rozbor vody ze studny. Na základě rozboru vody vám rádi poradíme a pomůžeme vybrat vhodné zařízení na úpravu vody.

 • Anexové filtry Aquatip® Clack

  Solehlivá varianta na odstranění dusičnanů a dusitanů z celého vodovodního systému. Filtry Aquatip® Clack používají náplň ANEX, která na sebe přirozeně váže dusičnany a dusitany, které následně vyplavuje do odpadu. Při tomto způsobu filtrace vody je nutná tabletovaná sůl sloužící k regeneraci anexu.

  Co se týče samotných přístrojů, jsou poskládány v Belgii a využívají řídící hlavici Clack, která je roky patentována a využívána po celém světě.

  Výhody filtrů Aquatip® Clack ANEX

  Nevýhody filtrů Aquatip® Clack ANEX

 • Anexové filtre Aquatip® RX

  Alternativní možnost k odstranění dusičnanů a dusitanů z vody. Přístroje na odstranění dusičnanů a dusitanů používají také silně bazický ANEX, který se pravidelně regeneruje solí. Systém z vody váže dusičnany a dusitany a ty následně automaticky vyplavuje do odpadu.

  Systémy RX jsou nejdostupnější možností odstranění dusičnanů a dusitanů z vody v celém objektu.

  Výhody Aquatip® RX ANEX

  Nevýhody Aquatip® RX ANEX

 • Reverzní osmóza Aquatip® 5000M

  Aquatip 5000M je reverzní osmóza, která vám zajistí vždy čerstvou a kvalitní pitnou vodu. Oproti ostatním zařízením používá 5-násobně větší filtrační plochu v membráně, nemluvě o použití nových předfiltrů se zvýšenou účinností. Také používá silné, motorové čerpadlo, díky kterému není zapotřebí starý zásobník na vodu. S reverzní osmózou Aquatip 5000M máte pitnou vodu ve větším množství, opravdu spolehlivě přefiltrovanou a hlavně vždy čerstvou.

  Výhody osmózy Aquatip 5000M

  Nevýhody osmózy Aquatip 5000M

 • Reverzní osmóza Aquatip® MINI

  Reverzní osmóza Aquatip® MINI vám dodá kvalitní pitnou vodu za rozumnou cenu. Oproti vyššímu modelu Aquatip 5000M používá ještě starší, ale ověřenou metodu filtrace s tlakovým zásobníkem. Aquatip® MINI je dlouhodobě nejprodávanější způsob filtrace pitné vody na Slovensku. Tato osmóza má také mezinárodní certifikáty NSF a WRAS. Rovněž splňuje slovenské a české normy a má platný certifikát od Úřadu veřejného zdravotnictví Slovenské republiky.

  Výhody Aquatip® MINI

  Nevýhody Aquatip® MINI