+421 915 805 497
Pondělí - pátek od 8:00 do 16:00 hod
Menu

Chlór v pitné voděChlór se v minulém století začal přidávat do vody z jednoduchého důvodů – dezinfekce. Faktem je, že v té době to byla opravdu nejjednodušší a nejúčinnější forma dezinfekce. Dnes, po dlouhých letech a výzkumech, je již všeobecně známým faktem, že chlorovaná voda není nijak zdraví prospěšná, ba dokonce dokáží vlastnosti chlóru ve vodě výrazně negativně ovlivnit zdravotní stav člověka.

Chlór ve vodě a vaše zdraví

Obsah volného chloru v pitné vodě by podle nařízení vlády ČR neměl přesáhnout stanovený limit 0,3 mg/l. Ne vždy je však tato norma dodržena, i přesto, že nám dokáže vysoká koncentrace chloru ve vodě uškodit. Dalšími látkami, které do vody spolu s chlorem putují jsou vedlejší dezinfekční produkty, tzv. DBPs. Spolu s reakcemi chloru s jinými organickými látkami vytvářejí z vody tekutinu, která je zdraví škodlivá. To, zda hodnota chlóru ve vaší vodě nepřesahuje stanovený limit, ať už jde o vodu z vlastního zdroje (studna, vrt) nebo z obecního vodovodu, můžete zjistit prostřednictvím rozboru vody. V případě zjištění zvýšeného množství existuje řada způsobů, jak odstranit chlór z vody.

Negatívní účinky chloru:

Co může používání takové vody způsobit? Existuje řada studií, které uvádějí nepříznivé účinky chlóru na lidský organismus. Mezi nimi jsou nejčastěji zmiňované:Chlór vo vode

  • alergické reakce,
  • problémy s potencí,
  • tvorba karcinogenních látek,
  • volné radikály,
  • srdeční problémy,
  • problémy s imunitou.

Největší nebezpečí nepředstavuje ani tak samotný chlor, ale především jeho vedlejší produkty, z nichž většina má karcinogenní a mutagenní účinky. Jde zejména o trihalometany (chloroform, bromoform, bromodichlorometán a dibromochlorometán), dále jsou to halogenoctové kyseliny, PCBs, DDT a dioxiny.

.