+421 915 805 497
Pondělí - pátek od 8:00 do 16:00 hod
Menu

Na co slouží UV lampy pri dezinfekci vody?Na co slouží UV lampy pri dezinfekci vody?

UV lampy na vodu se používají jako jedna z možných forem dezinfekce vody, která zajistí její ochranu před mikrobiologickým znečištěním (bakterie, viry, parazity a další mikroorganismy nacházející se ve vodě). Taková kontaminace vody má velmi nepříznivý vliv na zdraví člověka, může být původcem různých infekčních onemocnění a dalších zdravotních komplikací. Oproti běžně používané dezinfekci vody chlorem či jinými chemickými látkami jde o ekologičtější a spolehlivý způsob eliminace mikroorganismů ve vodě bez vedlejších negativních účinků.

Jak UV lampa na vodu funguje?Jak UV lampa na vodu funguje?

Základním principem fungování UV lampy na vodu je ultrafialové záření, které se v elektromagnetickém spektru nachází mezi rentgenovým paprskům a viditelným světlem. Žárovka UV systému produkuje záření s vlnovou délkou 253,7 nanometrů, které není okem viditelné, dokáže však zneškodnit až 99,99 % bakterií a virů nacházejících se ve vodě. Působení UV záření uvnitř UV filtru na vodu napadá DNA mikroorganismů a tím eliminuje jejich schopnost nadále fungovat.

Celé zařízení na filtraci vody řídí elektrická řídící jednotka, která představuje “mozek” UV systému – zajišťuje řízení elektrického výkonu lampy a napájení UV-C světla potřebného pro filtraci vody (složitější typy zahrnují komplikovanější systém ovládání, který zahrnuje i různé alarmy, časovače, indikátory problémů apod.).

Výhody použití UV lampy na vodu

Mezi hlavní výhody použití UV lampy na vodu oproti jiným formám dezinfekce vody patří:

 1. Efektivnost = UV lampa na vodu má germicidní účinky a eliminuje až 99,99% mikroorganismů, při některých cystách přenášených vodou je použití UV lampy účinnější než použití chlóru či chloraminů.
 2. Ekologičnost = představuje alternativu k dezinfekci vody chlorem, která je šetrná k životnímu prostředí, neboť nejsou zapotřebí žádné chemické látky (není zasaženo do chemického složení vody).
 3. Spolehlivost = UV lampy na vodu fungují neomezeně, údržba zařízení spočívá jen v pravidelné výměně UV zářiče.
 4. Schválené FDA = použití UV lampy na vodu je jednou ze 4 metod dezinfekce vody schválených vládní organizací na správu potravin a léčiv FDA.

V naší nabídce naleznete více typů a velikostí UV lamp na vodu, v závislosti od čehož se odvíjí i cena úpravy vody UV dezinfekcí. V případě úpravy pitné vody se používá systém reverzní osmózy, který v některých případech zahrnuje i právě UV lampu.

 • UV lampy Cintropur

  UV lampy na vodu od belgického výrobce Cintropur nabízejí alternativu k dezinfekci vody od Sterilight. Nabízejí nový design, jednodušší výměnu UV zářiče a v poměru výkonnosti a ceny jsou také levnější alternativou.

  Výhody UV Cintropur

  Nevýhody UV Cintropur

 • UV lampy VIQUA Sterilight

  UV lampy na vodu linie VIQUA Sterilight pocházejí z Kanady. Jsou nastaveny na 365-denní záření, taktéž mají vizuální i zvukovou signalizaci poruchy, případně potřebného servisu. Jde o nejkvalitnější a nejpoužívanější UV lampy na trhu.

  Výhody UV VIQUA Sterilight

  Nevýhody UV VIQUA Sterilight

 • Reverzní osmóza Aquatip® 5000M

  Aquatip 5000M je reverzní osmóza, která vám zajistí vždy čerstvou a kvalitní pitnou vodu. Oproti ostatním zařízením používá 5-násobně větší filtrační plochu v membráně, nemluvě o použití nových předfiltrů se zvýšenou účinností. Také používá silné, motorové čerpadlo, díky kterému není zapotřebí starý zásobník na vodu. S reverzní osmózou Aquatip 5000M máte pitnou vodu ve větším množství, opravdu spolehlivě přefiltrovanou a hlavně vždy čerstvou.

  Výhody osmózy Aquatip 5000M

  Nevýhody osmózy Aquatip 5000M

 • Reverzní osmóza Aquatip® MINI

  Reverzní osmóza Aquatip® MINI vám dodá kvalitní pitnou vodu za rozumnou cenu. Oproti vyššímu modelu Aquatip 5000M používá ještě starší, ale ověřenou metodu filtrace s tlakovým zásobníkem. Aquatip® MINI je dlouhodobě nejprodávanější způsob filtrace pitné vody na Slovensku. Tato osmóza má také mezinárodní certifikáty NSF a WRAS. Rovněž splňuje slovenské a české normy a má platný certifikát od Úřadu veřejného zdravotnictví Slovenské republiky.

  Výhody Aquatip® MINI

  Nevýhody Aquatip® MINI