+421 915 805 497
Pondělí - pátek od 8:00 do 16:00 hod
Menu

Dezinfekce vody pomocí chloru

Dezinfekce vody pomocí chloruJedním z nejrozšířenějších prostředků na dezinfekci vody je chlor. Tato metoda je velmi často používána zejména díky své vysoké účinnosti a spolehlivosti při odkládání bakterií, virů a dalších nebezpečných látek ve vodě. Začátky používání chloru na úpravu vody jsou spojovány s devätnástnym stoletím, kdy vědci zjistili, že je tímto způsobem možné zabránit šíření různých nemocí (zejména dezinfekcí chlornanem vápenatým v nemocnicích). Chlór následně sehrál důležitou úlohu při prodlužování očekávané délky života lidí.

Dezinfekce vody chlorem má své výhody i nevýhody, mezi hlavní výhody patří:

  • snadná aplikace,
  • spolehlivé odstranění mikroorganismů ve vodě,
  • množství chlóru ve vodě je kontrolovatelné,
  • relativně levná varianta ve srovnání s jinými způsoby dezinfekce.

Použití chloru na dezinfekci vody

Dávkovacie čerpadlo na chlór Etatron realizácia

Dezinfekci vody chlorem provádíme zejména v průmyslových provozech či zemědělských podnicích. Jde o chemickou metodu, při které se používá dávkovací čerpadlo ETATRON DLXB a dezinfekce vody probíhá pomocí chlóru a jeho sloučenin (chlordioxid – oxid chloričitý, chlornan vápenatý, chlornan sodný). Likvidace bakterií a virů ve vodě prostřednictvím chloru se využívá i při úpravě vody v bazénech.

Při úpravě pitné vody se doporučuje použít bezpečnější a ekologičtější varianta – ultrafialovým zářením prostřednictvím UV lampy na vodu. Při dezinfekci vody chemickými látkami může totiž hrozit předávkování a jiné komplikace. Proto je stanoveno maximální povolené množství volného chlóru v pitné vodě 0,3 mg/l.

Změní přidání chloru do vodu její vůni a chuť?

Ano, chlor mění vlastnosti vody a tím pádem ovlivňuje i její chuť a vůni. Po chlorování vody je tedy možné, že bude chutnat jinak, než jste zvyklí. Vše však závisí zejména na kvalitě vstupní vody a množství chlóru, které je do vody přidáno.

Více chloru nemusí znamenat vyšší účinnost

Na základě provedených měření bylo zjištěno, že čím je pH vody nižší, tím účinnější chlor ve vodě jako dezinfekční prostředek působí. Jelikož samotné chlorování vody zvyšuje její pH, přidáním nadměrného množství chlóru do vody se může dostat pH až na úroveň, kde chlor už nefunguje účinně. Kromě dezinfekce se chlor používá k oxidaci železa, manganu a sirovodíku na usnadnění jejich odstranění, snížení zákalu ve vodě a při dalších procesech filtrace vody. V tomto případě je naopak výhodou vyšší hodnota pH vody.