+421 915 805 497
Pondělí - pátek od 8:00 do 16:00 hod
Menu

Bakterie a viry ve voděVoda je vhodné prostředí pro miliony mikroorganismů, kolonií či virů. Každá voda je mikrobiologicky znečištěná, avšak před lety se zjistila účinná, nízkonákladová dezinfekce vody pomocí chlóru. Dodnes využívána i na Slovensku. To značí, že voda z veřejných vodovodů je “chráněna” před bakteriemi a viry, avšak neplatí to o vodě ze studny či vrtu. Taková voda bývá zákonitě ohrožena mikroorganismy.

Avšak zjistilo se mnoho škodlivých účinků chlóru, ať už na pokožku, při pití nebo ve formě výparů při sprchování. Proto mnohé státy zakázaly dezinfekci pitné vody chlorem, například Švýcarsko. My proto našim zákazníkům nabízíme možnost dezinfekce vody pomocí UV záření, které je účinné, neškodné a také ekologické. Voda při dezinfekci protéká přes UV lampu, která ji prosvěcuje zářením, a to dokáže vyhubit téměř 99% všech bakterií ve vodě bez jakéhokoli zásahu do složení vody.

Nepříznivé účinky bakterií a virů ve vodě

Škodlivé bakterie a viry ve vodě mohou způsobovat několik zdravotní problémy:

  • bolesti hlavy,
  • žaludoční problémy, zvracení, průjmy,
  • infekce,
  • horečky, zimnice.

Jaké bakterie a viry se mohou ve vodě nacházet?

Koliformní bakterie vo voděKoliformní bakterie vo vodě

Zmíníme především bakterie a viry, se kterými se můžeme ve vodě setkat nejčastěji. Mezi ně patří jednoznačně koliformní bakterie v pitné vodě, převážně konkrétní druh Ecoli (Escherichia Coli). Jejich přítomnost ve vodě bývá způsobena nedostatečným zdravotním zabezpečením a ochranou vody, případně chybějící vhodnou úpravou vody, ale většinou jde o sekundární kontaminaci. Po požití vody kontaminované tímto druhem bakterií hrozí množství zdravotních problémů od nevolností, infekcí až po dlouhodobé zdravotní komplikace. Proto je stanoven limit koliformních bakterií v pitné vodě na 0. Jde o nejčastěji se vyskytující mikroorganismy ve vodě.

 

Enterokoky vo voděEnterokoky vo vodě

Koliformní bakterie indikují čerstvé znečištění vodního zdroje fekálním odpadem, stejně, jako je tomu v případě, kdy se ve vodě nacházejí enterokoky. Také pro ně platí stejný limit, avšak jejich zneškodnění je podstatně složitější a je zapotřebí vyšší dávky chloru jako v případě koliformních bakterií. Přítomnost enterokoků ve vodě může mít za následek zánět močových cest či infekční onemocnění jako jsou meningitida, divertikulitida a endokarditida.

 

Jiné vodní bakterie

Jiné vodní bakterie

Dalšími bakteriemi, které se ve vodě mohou vyskytovat, jsou například Legionella pneumophila či Pseudomonas aeruginosa. Tímto druhem bakterií se daří zejména při nízkém tlaku vody a nedostatečné údržbě vodovodních rozvodů, na kterých stěnách se usazují. Bakterie druhu Pseudomonas jsou velmi nebezpečné pro zdraví člověka, protože bývají původcem až smrtících infekcí. Pro zjištění přítomnosti bakterií a virů ve vodě je třeba provést mikrobiologický rozbor vody. V případě zájmu o takové měření kvality vody nás neváhejte kontaktovat – ve spolupráci s akreditovanou laboratoří vám ho zajistíme v průběhu pár dní, přičemž odběr vzorků provádí v případě mikrobiologického měření odborný pracovník.