+421 915 805 497
Pondělí - pátek od 8:00 do 16:00 hod
Menu

bakterie-a-virusy-vo-vodeNa co slouží UV lampy na vody?

UV lampy na vodu se používají jako jedna z možných forem dezinfekce vody, která zajistí její ochranu před mikrobiologickým znečištěním (bakterie, viry, parazity a další mikroorganismy nacházející se ve vodě). Taková kontaminace vody má velmi nepříznivý vliv na zdraví člověka, může být původcem různých infekčních onemocnění a dalších zdravotních komplikací. Oproti běžně používané dezinfekci vody chlorem či jinými chemickými látkami jde o ekologičtější a spolehlivý způsob eliminace mikroorganismů ve vodě bez vedlejších negativních účinků.

.

Jak UV lampa na vodu funguje?Princíp fungovania UV lampy na vodu

Základním principem fungování UV lampy na vodu je ultrafialové záření, které se v elektromagnetickém spektru nachází mezi rentgenovým paprskům a viditelným světlem. Žárovka UV systému produkuje záření s vlnovou délkou 253,7 nanometrů, které není okem viditelné, dokáže však zneškodnit až 99,99% bakterií a virů nacházejících se ve vodě. Působení UV záření uvnitř UV filtru na vodu napadá DNA mikroorganismů a tím eliminuje jejich schopnost nadále fungovat.

Celé zařízení na filtraci vody řídí elektrická řídící jednotka, která představuje “mozek” UV systému – zajišťuje řízení elektrického výkonu lampy a napájení UV-C světla potřebného pro filtraci vody (složitější typy zahrnují komplikovanější systém ovládání, který zahrnuje i různé alarmy, časovače, indikátory problémů apod.).

.

Výhody použití UV lampy na vodu

Mezi hlavní výhody použití UV lampy na vodu oproti jiným formám dezinfekce vody patří:

 1. EFEKTIVNOST = UV lampa na vodu má germicidní účinky a eliminuje až 99,99% mikroorganismů, při některých cystách přenášených vodou je použití UV lampy účinnější než použití chlóru či chloraminů.
 2. EKOLOGIČNOST = představuje alternativu k dezinfekci vody chlorem, která je šetrná k životnímu prostředí, neboť nejsou zapotřebí žádné chemické látky (není zasaženo do chemického složení vody).
 3. SPOLEHLIVOST = UV lampy na vodu fungují neomezeně, údržba zařízení spočívá jen v pravidelné výměně UV zářiče.
 4. SCHVÁLENÉ FDA = použití UV lampy na vodu je jednou ze 4 metod dezinfekce vody schválených vládní organizací na správu potravin a léčiv FDA.

V naší nabídce naleznete více typů a velikostí UV lamp na vodu, v závislosti od čehož se odvíjí i cena úpravy vody UV dezinfekcí. V případě úpravy pitné vody se používá systém reverzní osmózy, který v některých případech zahrnuje i právě UV lampu.

.

 • UV lampy Cintropur

  UV lampy na vodu od belgického výrobce Cintropur nabízejí alternativu k dezinfekci vody od Sterilight. Nabízejí nový design, jednodušší výměnu UV zářiče a v poměru výkonnosti a ceny jsou také levnější alternativou.

  Výhody UV Cintropur

  Nevýhody UV Cintropur

 • UV lampy VIQUA Sterilight

  UV lampy na vodu linie VIQUA Sterilight pocházejí z Kanady. Jsou nastaveny na 365-denní záření, taktéž mají vizuální i zvukovou signalizaci poruchy, případně potřebného servisu. Jde o nejkvalitnější a nejpoužívanější UV lampy na trhu.

  Výhody UV VIQUA Sterilight

  Nevýhody UV VIQUA Sterilight

 • Reverzní osmóza Aquatip® 5000M

  Aquatip 5000M je reverzní osmóza, která vám zajistí vždy čerstvou a kvalitní pitnou vodu. Oproti ostatním zařízením používá 5-násobně větší filtrační plochu v membráně, nemluvě o použití nových předfiltrů se zvýšenou účinností. Také používá silné, motorové čerpadlo, díky kterému není zapotřebí starý zásobník na vodu. S reverzní osmózou Aquatip 5000M máte pitnou vodu ve větším množství, opravdu spolehlivě přefiltrovanou a hlavně vždy čerstvou.

  Výhody osmózy Aquatip 5000M

  Nevýhody osmózy Aquatip 5000M

 • Reverzní osmóza Aquatip® MINI

  Reverzní osmóza Aquatip® MINI vám dodá kvalitní pitnou vodu za rozumnou cenu. Oproti vyššímu modelu Aquatip 5000M používá ještě starší, ale ověřenou metodu filtrace s tlakovým zásobníkem. Aquatip® MINI je dlouhodobě nejprodávanější způsob filtrace pitné vody na Slovensku. Tato osmóza má také mezinárodní certifikáty NSF a WRAS. Rovněž splňuje slovenské a české normy a má platný certifikát od Úřadu veřejného zdravotnictví Slovenské republiky.

  Výhody Aquatip® MINI

  Nevýhody Aquatip® MINI