+421 915 805 497
Pondělí - pátek od 8:00 do 16:00 hod
Menu
Publikované: 3. 5. 2017

Co je změkčovač vody?

Změkčovač vody je filtr, který z vody odstraňuje vápník a hořčík (nahrazuje je neškodným sodíkem), a tak účinně zabraňuje tvorbě vodního kamene. Výsledkem je měkká voda, jejíž hodnotu lze nastavit dle individuálních požadavků klienta.

Jak zjistím hodnotu tvrdosti vody?

Tvrdost vody je možné určit na základě rozboru vody, který pro vás rádi provedeme. Na její měření používáme praktické německé kapky, prostřednictvím kterých zjistíme přesnou hodnotu tvrdosti vody uvedenou v °dH, resp. německých stupních. Po nainstalování změkčovače vody je možné pomocí německých kapek jednoduše ověřit jeho účinnost.

Na jakém principu změkčovače vody fungují?

Uvnitř změkčovače prochází voda přes katexovou směs, která má schopnost odstranit vápník a hořčík na základě ionovýmeny. Po určitém průtoku vody je třeba katex zregenerovat – na regeneraci se používá tabletovaná sůl, její dosypávání představuje jedinou údržbu změkčovače vody. Zařízení se montuje na centrální přívod vody, takže úprava vody je zajištěna v celém objektu.

Co je vodní kámen?

Vodní kámen je povlak bílé, ojediněle žluté, případně hnědé barvy, který se usazuje na spotřebičích (rychlovarná konvice, pračka, myčka nádobí), ve vodovodních potrubích, rozvodech, na vodovodních bateriích, v topných tělesech… všude tam, kudy prochází tvrdá voda.

Jaké problémy způsobuje vodní kámen?

Usazování vodního kamene snižuje životnost spotřebičů či úpraven vody, při neřešení problému s tvrdou vodou může hrozit až jejich úplné zničení (v takovém případě nemusí být uznána reklamace). Kromě toho ve větší vrstvě působí navíc jako tepelný izolant, z čehož vyplývají vyšší náklady na elektrickou energii.

Má tvrdá voda vliv i na zdraví?

Tvrdá voda ohrožuje nejen spotřebiče, potrubí a úpravny vody, ale není ideální ani pro naše tělo. Nevhodná je zejména pro lidi s citlivou pokožkou, protože způsobuje její vysoušení, podráždění a následně tvorbu a neúspěšné hojení ekzémů.

Jaké výhody přináší měkká voda?

Při používání měkké vody je zaručena delší životnost spotřebičů v domácnosti, ochrana potrubí, rozvodů či topného systému a zároveň jejich zvýšená výkonnost. Velkou výhodou je snížená spotřeba elektrické energie i pracích a mycích prostředků. V neposlední řadě má měkká voda pozitivní vliv i na naše vlasy a pokožku, při používání jsou vláčnější a hebčí.

V čem je rozdíl mezi katexovým a katalytickým změkčovačem vody?

Základní rozdíl mezi změkčovačem vody s katexovou náplní a katalytickým změkčovačem vody je v tom, že katalytické přístroje neovlivňují tvrdost vody a neodstraňují vodní kámen, pouze zabraňují jeho usazování. Jde o ekologickou formu změkčení vody na fyzikálním principu (není potřeba žádného dosypávání soli ani elektřiny), která je však méně účinná než u klasických změkčovačech vody.

Jaké jsou další možnosti změkčení vody?

V případě, že máte zájem jen o lokální řešení problému s tvrdou vodou a vodním kamenem, je možné použít filtr na bázi reverzní osmózy. Kromě vápníku a hořčíku dokáže díky velmi jemné membráně zachytit i další škodliviny a propouští jen samotné molekuly vody. Další možností, jak zabránit tvorbě vodního kamene, jsou polyfosfátové filtry s poměrně krátkou životností, které se umísťují před určité spotřebiče – např. pračka či myčka nádobí.