+421 915 805 497
Pondělí - pátek od 8:00 do 16:00 hod
Menu
Publikované: 1. 6. 2017

Při úpravě vody bychom neměli zapomínat na to, že škodliviny a další látky obsažené ve vodě nemusí mít negativní vliv jen na naše zdraví, ale mohou výrazně poškodit i spotřebiče či další zařízení v domácnosti, jimiž kontaminovaná voda prochází. Jedním z nejčastějších problémů takového charakteru jsou vysoké hodnoty vápníku Ca2 + a hořčíku Mg2 + ve vodě, respektive tvrdá voda. Zvýšená tvrdost vody má za následek tvorbu vodního kamene, který se usazuje na vodovodních bateriích, v spotřebičích, topných tělesech a úpravnách vody. K odstranění tohoto problému se používají změkčovače vody.

tvrda-voda-a-vodny-kamen

Na jedné straně jde o estetický problém, který můžete snadno zpozorovat a na internetu najdete množství “babských receptů”, jak jej odstranit. To, co nevidíme, je například usazování vodního kamene uvnitř spotřebičů, na topných spirálách či vodovodních potrubích, kde takové nánosy působí jako tepelný izolant a způsobují výrazně zvýšené náklady za energie.

Při tvrdé vodě se setkáváme i s těmito problémy:

  • poškození spotřebičů a nízká životnost zařízení,
  • je třeba zvýšené množství pracích a čisticích prostředků,
  • nedokonalé opraté, případně ztvrdlé prádlo,
  • nevzhledný povlak na sprchovém koutu, ve vaně, WC a vodovodních bateriích,
  • negativní vliv na pokožku a vlasy (vysoušení, podráždění, lámání).

 

Jak zjistit hodnotu tvrdosti vody?

Přesnou hodnotu tvrdosti vaší vody zjistíte prostřednictvím rozboru vody, který pro vás v případě zájmu provedeme i my. Pokud jde o obecní vodovod, měl by vám tuto informaci poskytnout dodavatel vody, tedy vodárny ČR. K měření tvrdosti vody můžete použít i německé kapky, které vám prakticky ihned ukáží hodnotu v jednotkách °dH. Doporučená tvrdost vody by podle vyhlášky vlády měla být v rozmezí 6 – 28°dH, což však představuje velmi tvrdou vodu způsobující vznik vodního kamene ve velké míře, proto doporučujeme našim klientům zvolit hodnotu tvrdosti vody co nejnižší, v případě zájmu je možné ji nastavit až na nulu.

Mapa tvrdosti vody v České republice

Přepočet měrných jednotek: 1 mmol/l = 5,6 °dH nebo 1 °dH = 0,1786 mmol/l

Jak můžeme vidět na mapě tvrdosti vody v České republice, v převážné části našeho území je voda tvrdá – podle statistik jde až o 80% domácností, které trápí problémy spojené s tvrdou vodou a vodním kamenem.  Vodní kámen se začíná tvořit už při hodnotě 7°dH, což však představuje podle tabulkových údajů měkkou vodu.

Jak si vybrat správný změkčovač vody?ako-funguje-zmakcovac-vody

Pokud i vás trápí trvdá voda a je třeba její změkčení, máte na výběr z několika možností. Na trhu je v současnosti velké množství změkčovačů vody, otázkou však pro laika zůstává, jak si vybrat ten vhodný?

Při výběru správného změkčovače vody je důležité znát hlavní faktory, které budou jeho fungování ovlivňovat:

  1. jde především o tvrdost vstupní vody (možnosti, jak její hodnotu zjistit, jsme uvedli výše),
  2. druhým faktorem je okamžitá spotřeba vody, která se dá odvodit na základě počtu osob v domácnosti. Nejde však o spotřebu vody např. za celý den, ale důležitou informací je i to, jak vysoká může být spotřeba vody najednou (jelikož zařízení funguje na bázi průtoku). Podle těchto parametrů lze vybrat filtr na vodu, který dokáže tvrdou vodu účinně změkčit a zároveň neovlivní běžný provoz a využívání vody v objektu.

Nejčastěji volenými typy změkčovačů vody jsou zařízení s katexovou náplní permanentně odstraňující vodní kámen, jejichž princip je vyobrazený na schématu. Jinou možností jsou katalytické změkčovače vody, které vodní kámen neodstraňují, jen zabraňují jeho usazování. Více informací o změkčovačech vody spolu s konkrétními produkty najdete na naší stránce.

Všechna zařízení jsou plnoautomatické a montují se na hlavní přívod vody do objektu, což znamená, že upravenou měkkou vodu tak následně můžete využívat v celém domě. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat, rádi vám s výběrem vhodného změkčovače vody poradíme.

Máte problém s tvrdou vodou?

Potřebujete poradit s výběrem vhodného změkčovače vody? Obraťte se na nás!

Chcete poradiť ihneď? 0915 805 497

Budeme Vás kontaktovať len raz a len v čase 8:00 - 17:00 h.
Vaše údaje budú v bezpečí.