+421 915 805 497
Pondělí - pátek od 8:00 do 16:00 hod
Menu
Publikované: 6. 8. 2018

Voda z obecního vodovodu je kontrolována a musí splňovat jisté kritéria. K dosažení norem z mikrobiologického hlediska (výskyt bakterií a jiných mikroorganismů ve vodě) se využívá chlorování, které slouží jako účinná dezinfekce. Majitelé studní a vrtů, kteří využívají vlastní zdroje pitné vody, si její zdravotní nezávadnost musí zajistit sami. Většina z nich sahá stejně po chloru a dalších chemikáliích, které ničí bakterie, na druhé straně však neodborným používáním mohou způsobit více škody než užitku.


Bakterie a viry ve voděJak zjistíte, zda se ve vaší vodě nacházejí bakterie?

Zjištění přítomnosti bakterií ve vodě není tak jednoduché, jak při chemických či fyzikálních prvcích, neboť:

  • nejsou viditelné pouhým okem,
  • neovlivňují chuť vody,
  • nemění vůni vody,
  • většina zdravotních příznaků, které způsobují, se nedostaví okamžitě.

To znamená, že jediným spolehlivým způsobem, jak jejich přítomnost ve vodě zjistit, je nechat si vodu otestovat v laboratoři. Díky moderním technologiím tak získáte přesné hodnoty všech běžných bakterií, které se mohou nacházet ve vaší vodě. Na základě takového rozboru vody vám víme přesně říci, které prvky jsou v normě a které bakterie je třeba z vody odstranit. Nejčastěji se setkáváme s případy, kdy se ve vodě nacházejí enterokoky či bakterie e-coli, jejichž hodnota ve vodě by měla být nulová.

 

Akreditovaný rozbor vody do 14 dní

Mikrobiologický rozbor vody je finančně i časově náročnější než měření fyzikálních a chemických ukazatelů kvality vody. V dohodnutém termínu přichází vzorek odebrat přímo pracovník laboratoře. Výsledky rozboru vody vám doručíme během 14 pracovních dnů a následně vám náš odborník telefonicky blíže objasní všechny naměřené hodnoty. V případě podezření na konkrétní typ bakterií je možné otestovat vodu jen na tento samostatný prvek.

Měření bakterií a virů je stejně obsaženo i v minimálním rozboru pro pitnou vodu, který je potřebný při kolaudaci každého domu či bytového objektu. V následující tabulce jsou uvedeny všechny mikrobiologické prvky a jejich limity v pitné vodě stanovené Vyhláškou č. 252/2004 Sb.2:

 

 Por.  číslo   Ukazovatel   Limit   Jednotka   Typ limitu
  1.   Clostridium perfringens 0 KTJ/100 ml MH
  2.   Intestinální enterokoky 0
0
KTJ/100 ml
KTJ/250 ml
NMH
NMH
  3.   Escherichia coli 0
0
KTJ (MPN)/100 ml
KTJ (MPN)/250 ml
NMH
NMH
  4.   Koliformní bakterie 0
0
KTJ (MPN)/100 ml
KTJ (MPN)/250 ml
MH
MH
  5.   Mikroskopický obraz – abioseston 5 % MH
  6.   Mikroskopický obraz – počet organismů 50 jedinci/ml MH
  7.  Mikroskopický obraz – živé organismy 0 jedinci/ml MH
  8.   Počty kolonií při 22 °C Bez abnormálních změn
200
100
KTJ/ml
KTJ/ml
KTJ/ml
MH
DH
NMH
  9.   Počty kolonií při 36 °C Bez abnormálních změn
40
20
KTJ/ml
KTJ/ml
KTJ/ml
MH
DH
NMH
  10.   Pseudomonas aeruginosa 0 KTJ/250 ml NMH

 

Účinné zneškodnění až 99,99% bakterií ve vodě

Co dělat v případě, když zjistíte, že se ve vaší vodě nacházejí nebezpečné bakterie? Pokud vodu chcete využívat na pití a užitkové účely v domácnosti, je třeba ji upravit. Každá z forem dezinfekce vody má své výhody a omezení. V dnešní době již existuje řada způsobů, jak vodu dezinfikovat bez použití chemikálií. Alternativou ke chlorování vody či použití ozónu je UV-C záření prostřednictvím UV lampy, která účinně zneškodní až 99,99% všech bakterií a virů nacházejících se ve vodě.

Jak funguje UV lampa na vodu


Zdroje:

  1. Bacteria and other Microorganisms in Household Water
  2. Vyhláška č. 252/2004 Sb.
  3. Cleaning Drinking Water with Bacteria

Nechte si u nás otestovat kvalitu vaší vody!

Máte vlastní studnu nebo využíváte obecní vodovod? Provedeme pro vás rozbor vody s výsledky již do 3 pracovních dnů. V případě zájmu o rozbor vody, prosím, vyplňte nezávazný formulář:

Chcete poradiť ihneď? 0915 805 497

Budeme Vás kontaktovať len raz a len v čase 8:00 - 17:00 h.
Vaše údaje budú v bezpečí.